KAYSERİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Mimarsinan Anma Etkinliği

Vali Kamçı, Mimar Sinan’ın ölümünün 430’uncu yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Sinan ve Mekân” temalı etkinliğe katıldı.

Etkinliğe Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Jandarma Komutanı Alb. Hüseyin Bekmez, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Güntülü Gündoğ, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Vali Süleyman Kamçı “Camilerden medreselere, hastanelerden kervansaraylara, köprülerden saraylara kadar birçok önemli eserde imzası olan Mimar Sinan’ın sanatı ve yeteneği, asırlardır mimarlar için ilham kaynağı olmuştur. Usta bir mimar ve mühendis olan Mimar Sinan’ın eserleri, aynı zamanda sanatseverlerin de ilgi odağında olmuş ve büyük hayranlık uyandırmıştır. Beş asır önce burada doğan ve yirmi iki yaşına kadar da Ağırnas’ ta yaşayan Mimar Sinan, bizler için şüphesiz ki ayrı bir onur ve gurur kaynağıdır. Bu anlamlı etkinlik ile O’nun sanatının ve eserlerinin fikri altyapısını doğup büyüdüğü evde ve Ağırnas’ ta gezerek görme imkânı sunuyoruz. Ayrıca bu etkinlik kapsamında, Mimar Sinan’ı genç nesillerimize tanıtmayı ve mimarlık sanatını “Sinan ve Mekân” teması ile yeniden sunmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, “Ölümünün üzerinden 430 yıl geçmesine rağmen halen unutulmayan ve önümüzdeki asırlar boyunca da unutulmayacak olan Mimar Sinan, kuşkusuz ki Kayseri’nin en büyük değerlerinden biridir. Tüm dünyanın saygı duyduğu ve tanıdığı böyle bir değerin bu topraklarda yetişmesinden dolayı gurur duyuyorum.” dedi.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ta “Burası bizim için ayrı bir önem arz eden ve hepimizin gurur kaynağı olan Mimarsinan’ın doğduğu, büyüdüğü ve yaşadığı yerlerdir. Erciyes’ten ilhamını alarak bir bakıma eserlerine yansıtan önemli bir beldemizdir.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Kamçı ve protokol üyeleri Mimarsinan’ın doğduğu evi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Ayrıca programa katılan Müncibe Cıngıllıoğlu, Nuri Has, Hacı Mustafa Gazioğlu Ortaokullarından yüz elli öğrenci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen 3. Milli Şura Kararları Eylem Planı Kapsamında Ağırnas Mahallesinde bulunan Mimar Sinan’ın doğduğu ev ve diğer tarihi mekânları gezdiler.

  • DSC_0052.JPG
  • DSC_0065.JPG
  • DSC_0078.JPG
  • DSC_0083.JPG
  • DSC_0107.JPG