KAYSERİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Ali İhsan Güneş'in Resim Sergisi Açıldı

40 yaşındaki Ali İhsan Güneş, Organize Sanayi Bölgesinde özel bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Ali İhsan Güneş’i diğer arkadaşlarından ayıran ise resim yapıyor olması. Evinde kendi imkanları ile bir atölye ortamı oluşturan sanatçı, ortaokulu dışarıdan bitirdiğini ve resim yapmak için herhangi bir eğitim almadığını söyledi.

“Resim hayatımın parçası”

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün destekleri ile ilk kişisel resim sergisini açan Ali İhsan Güneş, resmi hayatının bir parçası olarak tanımladı. Yaptığı iş ve eğitim almamasına rağmen, resim yapmasını insanların hayretle karşıladıklarını dile getiren Güneş, resimlerini genelde işten çıktıktan sonraki saatlerde yaptığını ifade etti. Zaman kısıtlılığına rağmen resim yapmaktan kendini alıkoyamadığını da belirten genç sanatçı, resim tekniğinde dair şunları söyledi:


“İlkokuldayken karakalem tekniğiyle başladım, sonradan yağlıboyaya merak sardım. Şu anda yağlıboya ve yağlıboya kuru fırça tekniğini kullanıyorum. Bu malzemeler çok masraflı. Mesela tuvaller falan pahalı ama tuvalleri de kendim yapıyorum. Böylece biraz masrafı azaltmış oluyorum.

“Hedefim Michael James Smith ile tanışmak”

En hayran olduğu sanatçının, İngiltere’nin önde gelen peyzaj ressamlarından Michael James Smith olduğunu kaydeden Güneş, “Yaptığım resimlerde eksiklerim olduğunu biliyorum. Kendimi özellikle gerçekçi resimler alanında yetiştirmek istiyorum. İleride Michael James Smith ile tanışmayı ve hatta onların tekniklerini geride bırakmayı isterim” diye konuştu.

“Amacımız, isimsiz kahramanları ortaya çıkarmak”

Sergi açılışını yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş ise, “İl Müdürlüğü olarak sanatçılarımıza destek olmak amacıyla zaman zaman sergiler açıyoruz. Ali İhsan Güneş de kendi evinde ve atölyesinde resimler yapan bilinmeyen bir sanatçı. Amacımız, isimsiz kahramanları ortaya çıkarmak. Tüm sanatseverleri ve halkımızı sergimize davet ediyorum” dedi.

Ali İhsan Güneş’in 30 resimden oluşan ve Atatürk Evi’nin alt katındaki Fotoğraf Galerisinde bulunan kişisel resim sergisi, 1 hafta süreyle sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.